<$BlogRSDUrl$>

– 28.1.07 –

300 

Film Sin City se líbil kdekomu, například taková Sakra obdivovala neohrožené štětule. Převádění komiksu na filmové plátno ale bývá dost riskantní a občas to skončí dokonce odpudivě. Nicméně Robert Rodriguez pojal Millerovu předlohu hodně netradičně a výsledkem bylo jeho odchod z režisérských odborů, kterým se nelíbilo angažmá Franka Millera jako druhého režiséra, a možná i nový směr v žánru komiksových adaptací.



Frank Miller ale vedle komiksové série Sin City vytvořil ještě další veledílo se stručným názvem 300. Číslovka odkazuje na počet spartských vojáků, kteří stáli v roce 480 př. Kr. u Thermopyl proti přibližně dvěma a půl milionu Peršanů a jejich poskoků. Jediný podstatný rozdíl oproti černobílému Sin City spočívá kromě tématu ve střízlivé barevnosti, za což Miller vděčí své partnerce Lynn Varley. Miller se o téma bitvy u Thermopyl prý zajímal od okamžiku shlédnutí snímku The 300 Spartans v dětství. Po úspěchu filmového Sin City bylo v podstatě jen otázkou času, než se kruh uzavře a někdo se pustí do převedení filmem inspirovaného komiksu zpět na stříbrné plátno.



Ten někdo je Zack Snyder, který toho zatím moc nenatočil. Za zmínku stojí asi jen zombie horor Dawn of the Dead z roku 2004. Svůj smysl pro atmosféru, který mě mimochodem tehdy připravil o několik dní klidného spaní, podle všeho naplno rozbalil až tady. Patos mám zkrátka rád (až si to přečte Bláblo, tak si asi pomyslí něco o emocích v planetáriu), antika byla vedle kvadratické rovnice moje asi jediná oblíbená maturitní otázka a Nine Inch Nails poslouchám už léta. To všechno je smíchané dohromady a podané vizuálním stylem, který podle mě Sin City ještě předčí. A protože jsem šampónek, který u líbivé formy má často problémy soustředit se na obsah, těším se na duben do kina jak malé děcko. Pokud obětujete chvilku času na stažení traileru (128 MB, QuickTime, HD kvalita), možná na tom budete stejně.



P.S. Černoch letící do studně je vyslanec perského krále Xerxa, který od protivníků požadoval "zemi a vodu" na znamení podřízenosti. Občas to nezabralo - Athéňané hodili vyjednavače do jámy a Sparťané zase do zmíněné studny s lakonickou poznámkou, ať si ji tedy vezmou sami.

Válečníci s maskou jsou elitní perské jednotky, tzv. "nesmrtelní". Pokaždé, když některý z nesmrtelných padl, nastoupil ihned na jeho místo další, čekající v záloze. V kombinaci s identickou výstrojí a mrtvolnými maskami to mělo na protivníka silný psychologický účinek.

Pokud nemáte QuickTime nebo nechcete tahat velký soubor, vyrobil jsem dietnější verzi (28 MB, DivX). Musíte se ale proklikat přes tlačítko "Download file" vlevo nahoře k odkazu na stahování.

komentáře:
Okomentovat


TOPlist This page is powered by Blogger. Isn't yours?