<$BlogRSDUrl$>

– 15.8.05 –

Milostný dopis v barvách černé 

Nikdy mě nenapadlo, že černá barva může být romantická. Nepřesvědčila mě o tom ani svatba jakéhosi Ostraváka Krajča s jednou pohublou modelkou, která si zvolila pro svatební šat právě takovou barvu. Můj názor změnil až detroitský rodák James O'Barr se svým comicsem The Crow.

Asi málokteré dílo je tak propojené s osudem svého tvůrce jako právě Vrána. James O'Barr prožil svá první léta v kojeneckém ústavu jako nechtěné dítě neznámého otce a fetující matky, která jenom přibližně tušila datum jeho narození - někdy mezi Vánocemi a Novým rokem 1960. Mládí strávil James v náhradní rodině, se kterou se asi jako většina jemu podobných těžko sžíval. Určité vysvobození přišlo až v sedmnácti letech, kdy odešel se svou přítelkyní Bethany definitivně z domova. Lze si snadno představit, co pro člověka s jeho minulostí a zkušenostmi musel znamenat první skutečný vztah v životě.

Jako téměř každá idylka ani tato netrvala dlouho. S trochou cynismu lze říci, že Vrána vznikla od koly opilého řidiče, který jeho přítelkyni srazil na detroitském chodníku a ještě dlouhé metry vlekl její tělo na kapotě auta. James se to dozvěděl po telefonu a do nemocnice si už pouze přijel vyslechnout zprávu o její smrti. Žádné drama, žádné rozloučení, prostě nic. Konec.


O'Barr se pokusil zapomenout vstupem k námořní pěchotě. Po dvou letech ho od mariňáků vyhodili kvůli sebedestruktivnímu chování a tak se vrátil zpátky do Detroitu s úmyslem zabít onoho řidiče. Ani to už nestihl - dozvěděl se totiž, že řidič zemřel před časem přirozenou smrtí. Katarze tak opět nepřišla.


A tak se z toho James O'Barr pokusil vypsat, respektive vykreslit. Samouk, který ve světlých chvilkách u armády ručně kreslil vojenské příručky, stvořil černobílý svět, ve kterém si to se všemi konečně a jednou provždy vyřídil.

Comics The Crow se stal prvním titulem vydavatelství Caliber Press a zároveň jeho zlatou ránou, kterou přiživil fakt, že se dílem proplétají úryvky tehdy populárních kapel Joy Division, The Cure nebo Iggyho Popa. Netrvalo dlouho a po výtvoru začal pošilhávat Holywood. V režii začátečníka Alexe Proyase vznikl filmový přepis comicsu se stejným názvem, ale poněkud diskutabilní úrovní a smolným průběhem natáčení. Během filmování například málem uhořel dělník, potom se tiskový mluvčí přizabil v autě. Mezi O'Barrem a hlavní hvězdou snímku Brandonem Lee vzniklo během natáčení pevné přátelství, které očití svědci přirovnávali k sourozeneckému vztahu. Ten vydržel až téměř do konce natáčení, kdy Leeho, který se měl po dokončení filmu oženit se svojí dlouholetou snoubenkou, provrtala kulka z revolveru. Ironií osudu se jednalo o finální scénu a revolver byl rekvizitou, která měla být nabita slepými náboji. Nebyla. Brandon Lee, považovaný za vycházející hollywoodskou hvězdu, se zařadil po bok svého otce Bruce Leeho, který už jako slavný akční herec rovněž zemřel před kamerou.

O'Barr tentokrát spadl na samé dno a přestože se film stal kultovním snímkem, místo sklízení ovací se věnoval heroinu. Filmová verze Vrány se nakonec dočkala několika pokračování a teprve v posledních letech se k jejich tvorbě vrátil i duchovní otec, už zbavený drogové závislosti. Dnes patří mezi ikony comicsové tvorby, přestože jeho žádné další dílo nedosáhlo takového věhlasu jako prvotina. Ta zůstává možná nejoriginálnějším milostným dopisem nejenom proto, že je adresována do záhrobí.


komentáře:
Okomentovat


TOPlist This page is powered by Blogger. Isn't yours?