– 19.7.05 –
Léto s Monty Python 3
Graham Chapman (* 1941, Leicester, Anglie. † 1989, Maidstone, Anglie)

S Johnem Cleesem jej pojilo přátelství už od počátku šedesátých let, kdy společně navštěvovali prestižní univerzitu v Cambridge. Zatímco Cleese studoval práva, Chapmanovou budoucí profesí měla být medicína. Už tehdy spolu účinkovali v některých zábavných pořadech jako herci i autoři. Profesní dilema za Chapmana nakonec vyřešily peníze. S vědomím toho, že při čekání na lékařskou atestaci by se uživil jenom stěží, se definitivně rozhodl pro dráhu komedianta. První autorská dvojice pythonů byla na světě.
Cleesův a zejména Chapmanův styl psaní se vyznačoval neobvyklou absurditou. Vlastně kdykoliv v Létajícím cirkusu narazíte na něco křiklavě nelogického, co nezapadá do celku a mnohdy ani neladí v detailu, téměř jistě se díváte na Chapmanovy řádky ve scénáři. Kromě příspěvků do kolektivní tvorby skečů ale také Chapman s Cleesem vytvořili několik ryze autorských částí, mezi které patří už zmíněný Dead Parrot, který původně vznikl pod názvem Pet Shop. Chapmanovou oblíbenou postavou v některých epizodách potom byla postava Plukovníka, který zastavoval jednotlivé skeče paradoxně pro jejich přílišnou nablblost.
Chapmanův alkoholismus nakonec přispěl k tomu, že ve čtvrté sérii John Cleese nadobro opustil obrazovku a také se prakticky vzdal psaní. Absence hlavní tváře Pythonů vedla k rychlému pádu sledovanosti a čtvrtá série se tak nakonec dočkala jenom šesti epizod. Během nich už psal Chapman sám, případně k některým částem přizval jako spoluautory Neila Innese a Douglase Adamse. Ti se stali vedle původní šestice jedinými jmény, uvedenými kdy v titulcích jako autoři.
Období po rozpadu skupiny bylo pro Chapmana spíše sérií větších či menších neúspěchů. Za zmínku stojí hlavně jeho životopis, který u nás vyšel pod názvem Autobiografie jednoho lháře.
V listopadu 1988 Chapmanovi diagnostikovali rakovinu krku, která rychle metastázovala do páteře. Zemřel 4. října 1989, v předvečer dvacátého výročí odvysílání první epizody Létajícího cirkusu. Během vzpomínkové slavnosti v St. Bart's Hospital Great Hall o dva měsíce později John Cleese vstoupil do smutečních dějin jako zřejmě první člověk, který v Anglii při podobné příležitosti (video 10.9 MB) veřejně pronesl slovo fuck.
Třetí epizodu s názvem How To Recognize Different Types Of Tree From Quite A Long Way Away odvysílala BBC 19. října 1969. V tomto díle stojí za zmínku hlavně Restaurant sketch (video 30.2 MB) alias The Dirty Fork, kde se Pythoni nechali poprvé během pointy publikem "vybučet". Čtvrtá epizoda Owl-stretching Time přišla na řadu přesně o týden později 26. října 1969. Leitmotivem této epizody je už zmíněná postava Plukovníka (video 5.6 MB) v podání Grahama Chapmana.
komentáře:
Okomentovat
