<$BlogRSDUrl$>

– 11.7.05 –

Léto s Monty Python 1 

Před časem jsem seděl na záchodě a listoval si nějakým časopisem o počítačích, abych si ukrátil dlouhou chvíli mezi čtyřmi stěnami v malé místnosti. Hned na první stránce jásali nad tím, že vyšel nový kodek pro kompresi videa DivX 6. Asi bych to přešel bez povšimnutí, kdyby se mi to v hlavě nespojilo s dalším - jednak jsem se chtěl už konečně naučit stříhat video a komprimovat výsledek, druhak jsem šťastným majitelem kompletní série Monty Pythonů. A vzhledem k tomu, že téměř celé prázdiny budu sedět u počítače a psát doktorandské teze k záříjové zkoušce, rozhodl jsem si to zpříjemnit. Příležitostně hodím na dno Pánve výsledek svých pokusů na Monty Pythonech, které občas doprovodím něčím dalším, co se lze o nich dočíst. Snad to vám podobně postiženým zpříjemní pracovní léto s minimem dovolené. Tak jedem ...

Některé názory říkají, že tvorba The Pythons měla na žánr komedie podobný dopad jako The Beatles na populární hudbu. Každopádně jejich vliv v britské komediální tvorbě trval dlouhá léta a za oceánem někteří nacházejí pythonovskou stopu ještě dnes v seriálu South Park.

Monty Pythonův Létající Cirkus je především výsostně britskou záležitostí. Jeho tvůrci jsou až na jednu vyjímku typičtí Britové se vzděláním z Oxfordu nebo Cambridge a šestý z nich, Terry Gilliam, jako jediný Američan o sobě alespoň tvrdí, že je anglofil. Vzniku Létajícího Cirkusu hodně pomohla atmosféra konce šedesátých let, kdy se i ve strnulé Anglii začaly lámat společenské ledy. Dalším katalyzátorem byl fenomén stanice BBC, která nechala na prvním vysílacím programu poskakovat bizarní postavičky, trefovat je se do britských symbolů a převracet zavedený žánr televizní komedie vzhůru nohama. Počáteční vztah BBC k seriálu popsal Terry Jones lakonicky na stránkách Reflexu:

Tehdejší šéf oddělení komedie na BBC náš pořad nikdy neměl rád, byl dokonce přesvědčen, že je úplně strašný, nenacházel na něm vůbec nic legračního. Jenomže to bylo v dobách, kdy ještě BBC vysílala i pořady, které se jí nelíbily, lidé v televizi měli tenkrát ještě čich a spoléhali na něj. Nějak vycítili, co by mohlo být dobré a zajímavé, z čeho by něco mohlo být. Nikoho nezajímalo, jakému publiku je ten pořad určen. Když jsme šli do BBC poprvé, seděli kolem stolu všichni ti šéfové, kteří se nás ptali, o čem ten náš pořad bude. A my jim suše oznámili, že ještě nevíme. Tak chtěli vědět, na koho to má být zaměřené. Odpověděli jsme, že ještě nevíme. Pak se zeptali, jestli v tom bude nějaká hudba, na což jsme po pravdě odpověděli, že ještě nevíme. Nakonec řekli, ať jim alespoň prozradíme, jak se to bude jmenovat. A my pokrčili rameny, že ještě nevíme. Chvíli bylo ticho a pak jeden z těch šéfů pronesl: "Aha. Ale bude to mít jen třináct dílů, platí?"

Původních třináct dílů se nakonec rozrostlo na čtyřicet pět, rozdělených do čtyř sérií. První díl Whither Canada? odvysílala BBC 5. října 1969. Terry Gilliam je v titulcích zatím ještě uveden jako also starring. Asi nejpopulárnějším skečem dílu se stal The funniest joke in the world (video 38.4 MB, DivX 6).

komentáře:
Okomentovat


TOPlist This page is powered by Blogger. Isn't yours?